ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ!

Category: Άρθρα Καθηγητών

Η ομάδα μπάσκετ κοριτσιών του ΓΕ.Λ. Μεγαλόπολης συνέχισε την πορεία της προς την κορυφή στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Λυκείων σχολικού έτους 2018-19 (γ΄ φάση).

Σε αγώνα που έγινε στην Πάτρα την Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2019, νίκησε την πρωταθλήτρια Δυτικής Ελλάδας Ομάδα του 4ου ΓΕ.Λ. Πάτρας με σκορ 39-17. Συνέχισε την Παρασκευή, 29-3-2019, στο Κλειστό Γυμναστήριο Μεγαλόπολης, για τα προημιτελικά του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος απέναντι στην Πρωταθλήτρια Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας Ομάδα του ΓΕ.Λ. Παλαμά Καρδίτσας. Μια αξιόμαχη ομάδα, που στέρησε από τα κορίτσια μας την Πρόκριση στην επόμενη φάση (με διαφορά μόλις 4 πόντων!).

Παρόλα αυτά, συγχαίρουμε τις αθλήτριές μας για την αγωνιστικότητα και το πείσμα τους, για το καθαρό και έντιμο παιχνίδι τους, για το ήθος τους εντός και εκτός αγωνιστικών χώρων. Ευχόμαστε να είναι γερές και δυνατές και να πετυχαίνουν τους στόχους τους στην πορεία της ζωής τους.

Την ομάδα αποτέλεσαν οι εξής μαθήτριες: Από τη Γ΄ τάξη: Καντέλη Ευσταθία, Παπαγγελή Μαρία, Τζανετοπούλου Βασιλική, Τζιούβελη Αμαλία. Από τη Β΄ τάξη: Αγγελοπούλου Κατερίνα, Σιαβελή Σοφία, Χρανιώτη Παναγιώτα. Από την Α΄ τάξη: Αναστοπούλου Χριστίνα-Ιωάννα, Σεφέρου Σταυρούλα, Τουλκερίδη Ειρήνη, Χάβαρη Σοφία.

Θα πρέπει να συγχαρούμε ιδιαίτερα τη Γυμνάστρια του Σχολείου μας κ. Χρυσάνθη Κουπαρίτσα, η οποία –μολονότι ‘‘μοιράζεται’’ σε δύο σχολεία (ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. Μεγαλόπολης)- συνόδευσε ΟΛΕΣ τις μαθητικές ομάδες και των δύο Σχολείων σε ΟΛΟΥΣ τους αγώνες του Σχολικού Πρωταθλήματος, εντός και εκτός Αρκαδίας, και τις στήριξε σε όλα τα επίπεδα, οργανωτικά, αγωνιστικά, ψυχολογικά. Ήταν δίπλα τους κάθε στιγμή, στα εύκολα και στα δύσκολα. Και όχι μόνο φέτος, αλλά και τα προηγούμενα χρόνια. Της αξίζουν λοιπόν τα συγχαρητήριά μας για τη συμβολή της στις επιτυχίες των παιδιών μας!

Server Time: 2024-07-01 11:30:16