ΔΥΟ ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΒΡΑΔΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ Β΄ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΕ.Λ. ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ

Category: Άρθρα Καθηγητών

Εξαιρετική επιτυχία σημείωσαν οι δύο θεατρικές παραστάσεις που παρουσίασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης του Γενικού Λυκείου Μεγαλόπολης στο Πνευματικό Κέντρο «Ο ΠΟΛΥΒΙΟΣ» την Παρασκευή, 25-2-2017, και την Κυριακή, 12-3-2017.

Οι μαθητές, στα πλαίσια των ερευνητικών εργασιών(project) του  Λυκείου, ασχολήθηκαν με τις εκφάνσεις του οικογενειακού και κοινωνικού βίου, όπως αυτές παρουσιάστηκαν στις ελληνικές τηλεοπτικές σειρές των τελευταίων 20 χρόνων. Κατέγραψαν και αναπαρέστησαν σκηνές που οι ίδιοι επέλεξαν από τα αγαπημένα κωμικά σίριαλ: «ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΧΑΡΙΤΕΣ», «ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ ΚΗΡΥΓΜΑ», «ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ ΜΑΖΙ», «50-50», «ΣΤΟ ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ», «ΜΗΝ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΤΗ ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ», «ΟΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ». Όπως τόνισε στην εισαγωγή της η υπεύθυνη καθηγήτρια του project κ. Δέσποινα Γαλάνη, διοργανώτρια της παράστασης και ακούραστη εμψυχώτρια και συμπαραστάτρια της προσπάθειάς τους, «…με αυθορμητισμό και ελευθερία έκφρασης τα παιδιά ξεδίπλωσαν τα ταλέντα τους μπροστά στο κοινό…»

Αυτό το κοινό όλων των ηλικιών, που γέμισε ασφυκτικά την αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου «Ο ΠΟΛΥΒΙΟΣ» και τις δύο βραδιές των παραστάσεων, γέλασε, συγκινήθηκε και καταχειροκρότησε το αποτέλεσμα της δουλειάς των παιδιών και της καθηγήτριάς τους.

Στην παράσταση συμμετείχαν (αλφαβητικά): από το Β1: Αριδάς Χρήστος-Εφραίμ, Γιαννοπούλου Γεωργία, Γκαβά-Λυμπεροπούλου Ελπίδα, Καζναφέρης Πάνος, Κόκκοτας Αθανάσιος, Κουτσιούμπη Ευγενία-Θεοδώρα. Από το Β2: Κρόκος Βασίλειος, Μιχολιά Μαρία, Μπελόκας Βασίλειος, Νικητοπούλου Νικολέττα, Παναγιωτόπουλος Ιωάννης, Παπαγεωργάκης Αθανάσιος, Παπαϊωάννου Σοφία, Σεφέρου Ελένη, Σιμοπούλου Δανάη, Σπανού Ευσταθία, Τσακόγιαννης Αθανάσιος, Τσακόγιαννης Κωνσταντίνος, Τσουμπλέκας Χρήστος, Χρανιώτης Γρηγόριος.

Στο projectσυμμετείχαν επίσης: από το Β1: Αθανασόπουλος Νικόλαος, Ηλιοπούλου Χριστίνα, Κομποχόλη Βασιλική, Κοκοσιούλη Μαρίνα, Κουτρής Γεώργιος, και από το Β2: Παναγιώτου Ευγενία και Σταβαράκη Δήμητρα. Σημαντική βοήθεια πρόσφερε και η μαθήτρια της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Μεγαλόπολης Δημοπούλου Νίκη.

Συγχαίρουμε τα παιδιά και την καθηγήτριά τους για τις υπέροχες βραδιές που μας χάρισαν και ευχόμαστε να συμβαίνουν συχνά τέτοιες αξιόλογες δράσεις στην πόλη μας.

Server Time: 2024-09-29 01:37:32