Μεσολόγγι - Εορτές Εξόδου

Category: Άρθρα Διευθυντή

ΔΕΛΤΙΟΥ ΤΥΠΟΥ

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μεσολογγίου τιμώντας την 191η επέτειο της Εξόδου της Ηρωικής Φρουράς των Ελευθέρων Πολιορκημένων συμμετέχει, όπως κάθε χρόνο, στις Εορτές Εξόδου  με τμήμα μαθητών που φιλοξενούνται τις ημέρες αυτές από το ΚΠΕ Μεσολογγίου στο πλαίσιο υλοποίησης τριήμερου περιβαλλοντικού προγράμματος.

Στις φετινές Εορτές Εξόδου, 8 και 9 Απρίλη 2017, το ΚΠΕ Μεσολογγίου θα συμμετέχει στην πομπή του Σαββάτου του Λαζάρου και της Κυριακής των Βαΐων με τμήμα από τριάντα τρεις μαθητές από το Γενικό Λύκειο Μεγαλόπολης Αρκαδίας, οι οποίοι θα φορούν τις παραδοσιακές στολές του τόπου τους.

Οι μαθητές και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί τους θα υλοποιήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΠΕ Μεσολογγίου με τίτλο "Λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου", ενώ στη διάρκεια των τριών αυτών ημερών θα καταβληθεί από την Παιδαγωγική Ομάδα του Κέντρου κάθε προσπάθεια παροχής της καλύτερης δυνατής φιλοξενίας στο σχολείο, καθώς κρίνεται ότι το σχολείο αυτό - από διαφορετικό κάθε χρόνο γεωγραφικό διαμέρισμα - αποτελεί τον καλύτερο πρόξενο της Ιερής Πόλης προς κάθε κατεύθυνση.

Μεσολόγγι_2017

Αναδημοσιεύουμε φωταγραφίες απο το kalimera - Arcadia

Server Time: 2024-07-08 23:48:03
Tuesday the 9th. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Δ.Ε. ΑΡΚΑΔΙΑΣ - Υπεύθυνος ιστοσελίδας: Γκικόπουλος Σπυρίδων ΠΕ04