Άλλη μια πρωτιά μαθήτριάς μας σε διαγωνισμό!

Πρόκειται για τη μαθήτρια του Γ2 τμήματος του Σχολείου μας Τολιάκη Χριστίνα-Γεωργία του Λάζαρου, η οποία απέσπασε το 1ο Βραβείο στην κατηγορία διηγήματος στον λογοτεχνικό διαγωνισμό που διοργάνωσε η Κοσμητεία της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (Σ.Ε.Φ.Α.Α.) του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, στα πλαίσια του 2ου Επιστημονικού Συνεδρίου της Σ.Ε.Φ.Α.Α. (25-27 Νοεμβρίου 2016). Σε μήνυμα που έστειλε στη μαθήτριά μας ο Κοσμήτορας της Σχολής, καθηγητής  κ. Σπυρίδων Κέλλης, αναφέρει: «Το διήγημά σου κρίθηκε ως το καλύτερο, μεταξύ των επίσης πολύ καλών των άλλων μαθητών και μαθητριών των διαφόρων Λυκείων. Επομένως, αγαπητή Χριστίνα, σου εκφράζουμε διπλά συγχαρητήρια, τόσο για τη συμμετοχή όσο και για τη νίκη.»

Αντίστοιχα συγχαρητήρια μηνύματα, «με πολλές ευχές για υγεία και πρόοδο», έστειλε και σε άλλες δύο μαθήτριές μας που συμμετείχαν με διήγημά τους στον διαγωνισμό: στην Αγγελοπούλου Κατερίνα του Δημητρίου (του τμήματος Β1) και στη Δράκου Παναγιώτα του Αντωνίου (του τμήματος Γ1). Χαρακτηριστικά τονίζει: «Ας σημειωθεί πως η συμμετοχή και η προσπάθεια αξιολογούνται εξίσου με τη νίκη, αφού σημασία σε έναν αγώνα έχει κυρίως η συμμετοχή και η προσπάθεια σύμφωνα με τους κανόνες της ευγενούς άμιλλας.»

Η απονομή των επάθλων του διαγωνισμού έγινε την Κυριακή, 27 Νοεμβρίου 2016, στη Θεσσαλονίκη.

Η εκπαιδευτική κοινότητα του ΓΕ.Λ. Μεγαλόπολης συγχαίρει και τις τρεις μαθήτριές μας και τους εύχεται υγεία και πάντα επιτυχίες!

Server Time: 2024-09-29 01:31:49