Εκδηλώσεις

Στις 10 Μαρτίου 2013 το σχολείο μας, το Γενικό Λύκειο Μεγαλόπολης, σε συνεργασία με το Δήμο Μεγαλόπολης, πραγματοποίησε ανοιχτή εκδήλωση-ομιλία, στο Πνευματικό Κέντρο της πόλης μας, με κύρια ομιλήτρια την αριστούχο απόφοιτο του σχολείου μας, δρα της Λαογραφίας του πανεπιστημίου Αθηνών, κ. Βασιλική Παναγιωτοπούλου. Το θέμα της ομιλίας της ήταν «Η ιδανική Γυναίκα – διαχρονικό σύμβολο ομορφιάς και λεβεντιάς, ευαισθησίας και ηρωισμού, πνευματικής και ψυχικής πληρότητας στη συνείδηση του ελληνικού λαού».

Στην ομιλία της - ύμνο για τη Γυναίκα - αναφέρθηκε στη γυναικεία παρουσία σε κάθε χρονική στιγμή και σε κάθε της δραστηριότητα. Ξεκινώντας από τις Νύμφες της μυθολογίας, τις γυναίκες επιστημόνισσες της αρχαιότητας και των πρώτων χριστιανικών χρόνων, την Παναγία και όλες τις Αγίες, παρουσίασε τη διαδρομή των γυναικών μέχρι τις ηρωίδες του ΄21, την Αρκαδιανή και τις σύγχρονες ανώνυμες γυναίκες αγωνίστριες της ζωής, τη Μάνα, την Αδερφή, τη Σύζυγο.

Κι όλα αυτά δοσμένα μέσα από τα ήθη, τα έθιμα και τα τραγούδια της λαϊκής μας παράδοσης, έτσι όπως την έχει καταγράψει στη διδακτορική της διατριβή "Η μαγεία των χρωμάτων".

Ευχαριστούμε τη δρα Βασιλική Παναγιωτοπούλου,τη συμπατριώτισσά μας, έναν πνευματικό άνθρωπο που ανοίγει φωτεινούς δρόμους ανα την Ελλάδα και τον κόσμο.

Panagiotopoulou

Πρόσκληση σε εκδήλωση με τιμώμενο πρόσωπο τη Διδάκτορα
Βασιλική Χαραλάμπους Παναγιωτοπούλου.

afisa